کفپوش اپوکسی صنعتی

کفپوش اپوکسی صنعتی

کفپوش اپوکسی صنعتی

رنگ اپوکسی یکی از ضد آب ترین و غیر قابل نفوذ ترین رنگ های موجود در بازار رنگهای ساختمانی و صنعتی می باشند که بعد از اجرا از ضخامت قابل توجهی برخوردار بوده و کاملا انتی باکتریال و قابل شستشو در حد بالا می باشند.

رنگهای اپوکسی در اجرا با قویترین حلالها ترکیب شده و جز رنگهای فوری محسوب می شوند که برای اجرا باید جوانب احتیاط در مورد آتش سوزی را کاملا رعایت کرد. رنگ اپوکسی هنگام اجرا می تواند با کوچکترین جرقه و شعله ای موجب آتش سوزی شوند.

 قیمت رنگ اپوکسی تقریبا دو یا سه برابر رنگ روغنی ساختمانی به فروش می رسند. قیمت بیشتر و ضخامت اجرای رنگ اپـوکسی روی کار باعث می شود قیمت نقاشی رنگ اپوکسـی به مراتب از رنگ های دیگر بیشتر برآورد شوند.

خصوصیات ماده اپوکسی چیست؟

با توجه به خصوصیات برجسته مکانیکی، شیمیایی، حرارتی و الکتریکی این محصول بهترین انتخاب برای پوشش سطوح صنعتی بوده و علاوه بر آن با توجه به امکان اجرای روکش بصورت یکپارچه و بدون درز و همچنین خصوصیات ضد میکروبی آن، می تواند بعنوان مناسب ترین پوشش بهداشتی مورد استفاده قرار گیرد.

ماده اپوکسی آمینی بخاطر نداشتن حلال و درنتیجه کاهش حجم بیشتر کاربرد نقاشی ساختمان، چسب و کفپوش اپوکسی را داراست و اپوکسی پلی آمیدی که بیشتر بعنوان رنگ اپوکسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور كلي پوشش‌هاي اپوكسي در دو قالب كفپوش و رنگ ارائه مي‌شوند.

رنگ های اپوکسی

دو گروه اصلی این نوع رنگ ها اپوکسی پلی آمید و اپوکسی پلی آمین هستند. نوع اپوکسی پلی آمید دارای پایداری بهتر در آب و مناطق مرطوب است و دارای فیلم انعطاف پذیرتر می باشد و چسبندگی بهتری روی سطح دارد درحالی که دارای مقاومت های عمومی کمتری است.

نوع اپوکسی پلی آمین پایداری بهتری در مقابل مواد شیمیایی و اسیدهای ضعیف، قلیاها، حلال ها و فرآورده های نفتی دارد. پوشش اپوکسی دارای کاربردهای متنوعی است از جمله برای پوشش های داخل قوطی غذاها که اپوکسی بهبود یافته با فنل و پلی آمین استفاده می شود.

موارد کاربرد رنگ اپوکسی epoxy color

 • با توجه به پوشش مقاوم و نفوذناپذیر برای کف بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی بسیار ایده آل می باشد.
 • ایده آل برای کارخانجات صنعتی، پارکینگ‌ها و سوله ها می باشد.
 • قابل اجرا در آزمایشگاه‌ها و سطوح مجاور با مواد شیمیایی.
 • بهترین گزینه برای نقاشی و خط کشی خیابانها و مناطق دارای رطوبت می باشد.
 • قالب های صنعتی و کامپوزیت ها سامانه های الکتریکی و الکترونیک مصارف خانگی و دریایی ، هوافضا، زیست شناسی.
 • از این رنگ می توان بر روی سطح های فلزی، چوبی و سیمانی استفاده کرد،یعنی درموتورخانه ها، سطوح مجاور مواد شیمیایی متوسط، زیرزمین های مرطوب، کف پارکینگ ها و کارخانه ها و در کل هر جایی که نیاز به یک پوشش مقاوم در طولانی مدت هست می توان از  اپوکسی استفاده نمود.

روش پاک کردن رنگ اپوکسی خشک شده

از آنجا که اپوکسی ماده‌ای است که در کل کار کردن با آن سخت است، فرایند پاک کردن  بایست پس از خشک شدن رنگ و قبل از عمل‌آوری شدن انجام گیرد. عمل‌آوری پس از خشک شدن رنگ در چند ساعت و چند روز بسته به کاربرد انجام می‌گیرد. در نتیجه شما بایست اجازه دهید که رنگ اپوکسی کاملا خشک شود اما بلافاصله آن را پاک نمایید.

وسایلی که نیاز دارید:

 • چاقوی بتونه
 • پارچه‌ی بدون کرک
 • رقیق کننده‌ی رنگ
 • دستکش‌های محافظتی

دستکش‌ها را بپوشید. رقیق کننده‌ی رنگ به شما آسیب نمی‌زنند اما برای پوستتان خوب نیستند. خود را با دستکش‌ها محافظت کنید و از هرگونه تماس با صورت یا چشم‌هایتان پرهیز نمایید.

هرقدر که می‌توانید رنگ اضافی را از سطح پاک کنید. رنگ خشک شده بایست پوسته پوسته یا تراشه‌هایی در قطعات بزرگ برداشته شود. از چاقوی بتونه تا جایی که امکان دارد استفاده کنید و یک سطح صاف‌تر را بسازید.

پارچه‌ی بدون کرک را با الکل تقلیبی اشباع نمایید. این واقعا برای رنگ اپوکسی که تازه خشک شده کافی خواهد بود. اپوکسی که شروع به عمل‌آوری نموده (به مدت بیش از ۲۴ ساعت خشک شده باشد) احتمالا نیازمند رنگ رقیق‌تری برای نرم کردن آن می‌باشد.

از پارچه‌ی بدون کرک استفاده کنید تا اپوکسی را پاک کنید. این کار آسانی نخواهد بود. شما احتمالاً باید آن را بسایید و اپوکسی خشک شده را بردارید و رقیق کننده‌ی رنگ یا الکل را چندین بار مجددا اعمال نمایید. اپوکسی بایست شروع به سست شدن نموده و همزمان که شما به فرایند پاک کردن ادامه می‌دهید کنده یا خراشیده شود.

کل سطح را بزدایید. هنگامی که کل رنگ از بین رفت، نیاز به زدودن کل سطح با یک پارچه‌ی تمیز دارید. می‌توانید از آب یا یک پاک کننده‌ی مناسب برای سطحی که در حال تمیز کردن آن می‌باشید استفاده کنید.

ویژگی های رنگ اپوکسی:

 به دلیل مقاومت بالایی که در برابر رطوبت، اصطحکاک و عوامل جوی و شیمیایی دارد جایگزین مناسبی برای پوشش های محافظتی می باشد. پس از خشک شدن کامل، قابل شستشو بوده و به علت داشتن خاصیت انعطاف پذیری در مقابل تغییر شکل های سطحی سازه، مقاومت می کند و همین طور بسیار ضربه پذیر است.

موادی که بر پایه اپوکسی ساخته می شوند دارای کاربردهای بسیار زیادی هستند که از مهمترین آنها می توان ساخت رنگ اپوکسی و کفپوش اپوکسی را نام برد.

ساختار شیمیایی اپوکسی ها این اجازه را به ما می دهد که بسپارهای (ماده ای شامل مولکول های بزرگی می باشد که از به هم پیوستن واحدهای کوچک تکرار شونده که تکپار یا مونومر نامیده می شود، ساخته شده است) گوناگونی با خواص بسیار متفاوت تولید شود.

به طور کلی اپوکسی ها را به خاطر چسبندگی بالا و مقاومت شیمیایی و گرمایی که دارد و خواص خوبش یا حتی مقاومت الکتریکی بسیار خوب آنها نسبت به اکثر رزین های دیگر می شناسند. به طور کلی اپوکسی را به خاطر چسبندگی بالا و مقاومت شیمیایی و گرمایی که دارد و خواص خوبش یا حتی مقاومت الکتریکی بسیار خوب آنها نسبت به اکثر رزین های دیگر می شناسند.

بسیاری از خواص اپوکسی را می توان تغییر داد، برای مثال اپوکسی های پر شده از نقره که رسانایی الکتریکی خوبی دارند یا اپوکسی پرشده از روی که مقاومت خوردگی خوبی دارد و یا مخلوط آن با ریز الیافهای کربن آنها را رسانا می کند نیز وجود دارد و این در حالی است که اپوکسی خالص عایق الکتریکی می باشد.

برخی از انواع که دارای خاصیت عایقی رسانایی در برابر گرما هستند و مقاومت الکتریکی بالایی دارند در الکترونیک کاربرد دارند.

 انواع پوشش های اپوکسی :

پرایمر اپوکسی پلی آمید،پرایمر اپوکسی ضد خوردگی، پرایمر زینک ریچ اپوکسی دو جزئی، پرایمر زینک ریچ اپوکسی سه جزئی، رنگ رویه اپوکسی پلی آمید (مخصوص آب آشامیدنی)، رنگ میانی اپوکسی پلی آمید (مخصوص آب آشامیدنی)، رنگ رویه کولتار اپوکسی پلی آمید، رنگ رویه اپوکسی پلی آمین، رنگ میانی اپوکسی پلی آمین، رنگ رویه اپوکسی پلی آمین (مخصوص آب آشامیدنی)، رنگ میانی اپوکسی پلی آمین (مخصوص آب آشامیدنی)، رنگ رویه اپوکسی فنولیک، پرایمر اپوکسی فنولیک، رنگ اپوکسی استر هوا خشک و…

باید توجه داشت که در فرمولاسیون پوشش های رنگی به جای بخشی از تیتان یا همه تیتان موجود، از رنگدانه های رنگی استفاده می شود که با توجه به نوع و ماهیت رنگدانه، تغییراتی در فرمولاسیون وجود خواهد داشت.

رنگ اپوکسی

مزایا رنگ های اپوکسی:

 •  یکی از ضد آب ترین و غیر قابل نفوذ ترین رنگ های موجود در بازار رنگهای ساختمانی و صنعتی می باشند.
 • بعد از اجرا از ضخامت قابل توجهی برخوردار بوده.
 •  کاملا انتی باکتریال و قابل شستشو در حد بالا می باشند.
 •  در اجرا با قویترین حلالها ترکیب شده و جز رنگهای فوری محسوب می شوند.
 • پوشش های اپوکسی دارای چسبندگی خوبی روی طیف وسیعی از سطوح می باشند.

معایب رنگ های اپوکسی:

 • برای اجرا باید جوانب احتیاط در مورد آتش سوزی را کاملا رعایت کرد رنگ اپوکسی هنگام اجرا می تواند با کوچکترین جرقه و شعله ای موجب اتس سوزی شود.
 • قیمت این رنگ تقریبا دو یا سه برابر رنگهای روغنی ساختمانی به فروش می رسند.
 • رزین اپوکسی خشک‌شده تقریباً به سختی پاک می‌شود.

پیام خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلیدواژه خود را وارد کنید