نقاشی چوب با مواد سیلر کیلر و پلی استر

نقاشی چوب با مواد سیلر کیلر و پلی استر
نقاشی چوب با مواد سیلر کیلر و پلی استر
نقاشی چوب با مواد سیلر کیلر و پلی استر
نقاشی چوب با مواد سیلر کیلر و پلی استر

نقاشی چوب با مواد سیلر کیلر و پلی استر

دوام و پایداری یک محصول چوبی متاثر از انتخاب پوششی مناسب برای محافظت و ارائه جلوه ای زیبا از سطوح چوبی است. یکی ازموثرترین و پرکاربردترین روش های حفاظت چوب، استفاده از رنگ سیلر کیلر و پلی استر است.

براي زدن لاك و الكل بر روي چوب معمولاً از كهنه رنگ كاري استفاده مي شود. كهنه رنگ كاري عبارت است از تكه پارچه اي لاي آن پنبه و يا پشم گذاشته باشند. لاك و الكل در مقابل اسيد، رطوبت و حرارت مقاوم نيست، چنانچه آب بر روي آن ريخته شود لكه سفيدي بر روي آن باقي مي ماند.

پلی استر

معرفی انواع رنگ شفاف(سیلر، کیلر ، پلی استر، نیم استر)

رنگ های شفاف علاوه بر پوشاندن سطح و حفاظت آن لايه شفافي را بر روي چوب به وجود مي آورد بدون آن كه در نقش و موج چوب تغييري ايجاد كند و به دسته هاي زير تقسيم مي شود:

1-  سيلر

مايعي است كرم رنگ و شفاف و براي غير قابل نفوذ كردن خلل و فرج چوب قبل از رنگ نهايي (كيلر) به كار مي رود پس از استعمال رنگ سيلر و خشك شدن آن قابليت جذب رنگ كم مي شود و باعث سختي رنگ نهايي مي شود. رنگ سيلر را به وسيله تينر فوري رقيق نموده و به وسيله پستوله و قلمو بر روي چوب پاچيده مي شود.

2-  كيلر

رنگ کیلر، رنگي است شفاف كه به عنوان رنگ نهايي، و همراه رنگ سيلر مورد مصرف قرار مي گيرد حلال اين رنگ تينر فوري است. رنگ كيلر با استفاده از پيستوله و قلمو بر روي سطح چوب پاچيده مي شود. رنگ كيلر به دو صورت كيلر مات و كيلر براق وجود دارد.

3- رنگهاي پلي استر

پلي استر رنگي است شفاف و بي رنگ. رنگ پلی استر در تينرهاي فوري بسيار قوي حل مي شود. رنگ هاي پلي استر در مقابل رطوبت، حرارت، الكلها، اسيدها، روغن و چربي، مركب و جوهر تا حدودي مقاوم هستند.

پلي استر خود به دو دسته نيم پلي استر و پلي استر تقسيم مي شود:

نيم پلي استر: جز رنگهاي نيمه هوا خشك هستند و از سه جزء ماده اصلي رنگ (رزين، روغن هاي كوتاه، اوره فرمالدئيد ) حلال(اتيلن) و سخت كننده (پاراتولوئن) تشكيل يافته است. اين رنگها پس از مصرف احتياج به پوليش ندارند و به دو صورت مات و براق در بازار عرضه مي شوند

پلي استر: پلی استر از يك جزء ماده اصلي رنگ و يك جزء هاردنر (سخت كننده) تشكيل شده است. ماده رقيق كننده اي ندارد و به علت اينكه در اثر رقيق نشدن تبخير نمي شود، لذا ضخامت لاك به همان ضخامت اصلي روي كار باقي مي ماند. اين دسته از لاكها فوق العاده شفاف هستند. در مورد چوبهايي كه شيرابه دارند، نمي توان پلي استر را به خوبي به كار برد، زيرا اين چوبها به سادگي خشك نمي شوند و به خوبي لاك را نمي پذيرند.

سیلر

4- روغن جلا

رنگي است قهوه اي روشن تا متمايل به قرمز كه به عنوان رنگ نهايي مورد مصرف قرار مي گيرد. اين رنگ به تنهايي يا همراه با سيلر و كيلر يا لاك و الكل به عنوان براق كننده مورد استفاده قرار مي گيرد. روغن جلا در مقابل آب و حرارت زياد و رطوبت مقاوم نيست.

ویژگی های رنگ سیلرکیلر

رنگ كاري چوب به دلايل مختلفي انجام مي‌شود، كه مهمترين آنها عبارتند از: زيبايي، پنهان شدن معايب ، قسمت‌هاي خراب و زشت، جلوگيري از نفوذ حشرات موذي ، رطوبت ، حفاظت در مقابل صدمات و … .

براي رنگ آميزي، رنگ‌هاي مختلفي وجود دارند كه بسته به نوع رنگ آميزي انتخاب مي‌شوند . براي مثال اگر چوبي كه مي‌خواهيم رنگ كنيم خوش نقش باشد و بخواهيم نقوش آن به چشم بيايد بايد از رنگ‌هاي روشن كه زير آن ديده مي‌شود استفاده كرد و اگر بخواهيم چوبي كه نقوش جالبي ندارد و بتونه هم شده است را رنگ كنيم بايد از رنگ‌هايي استفاده كنيم كه سطح كار را طوري بپوشانند كه زير كار ديده نشود.

کیلر

شیوه نقاشی با رنگ سیلر کیلر

حدوداً 15 دقیقه تا دو ساعت طول می‌كشد تا خشك شود و با تینر فوری رقیق می‌شود و نباید در كنار حرارت مستقیم یا زیر نور مستقیم خورشید استفاده شود چون باعث طبله زدن می‌گردد.

  سیلر را با پیستوله، پارچه بدون پرز، قلم مو، كاردك ولیسه می‌توان استفاده نمود یا در صورت كوچك بودن كار مورد نظر می‌توان از روش غوطه وری استفاده نمود.

 سیلر پس از خشك شدن مات می‌شود از استئارات روی به عنوان ماده مات كننده در سیلر كه خاصیت سنباده خوری دارند استفاده می‌شود، كیلر فوری نیز همانند سیلر می‌باشد.

ولی پس از خشك شدن براق می‌شود به عنوان رنگ رویه یا نهایی از آن استفاده می‌شود. رنگ آن شفاف می‌باشد و در صورت ماندن بیش از حد رنگ آن به قهوه‌ای شفاف تمایل پیدا می‌كند كه از براقیت آن كاسته می‌شود.

مدت زمان خشك شدن آن 15 دقیقه تا 2 ساعت و با تینر فوری رقیق می‌شود و قابل استفاده از پیستوله، پارچه بدون پرز، قلم مو و یا به روش غوطه وری می‌باشد نباید در كنار حرارت مستقیم یا زیر نور خورشید استفاده شود چون باعث طبله شدن می‌شود. كیلر و سیلر در قوطی‌های 1 و 4 و 20 لیتر به بازار عرضه می‌شود.

رنگ های شفاف علاوه بر پوشاندن سطح و حفاظت آن لايه شفافي را بر روي چوب به وجود مي آورد بدون آن كه در نقش و موج چوب تغييري ايجاد كند.

ما در رنگ کردن و رنگ آمیزی چوب با رنگ سیلر کیلر و پلی استر از با کیفیت ترین و برترین برندهای رنگ سیلرکیلر در طرح ها و رنگ های مختلف با انواع رنگ چوب استفاده می نماییم تا رضایت شما مشتریان عزیز جلب شود.

پیام خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلیدواژه خود را وارد کنید