نقاشی ساختمان با مولتی کالر

نقاشی ساختمان با مولتی کالر

نقاشی ساختمان با مولتی کالر

رنگ مولتی کالر یکی از رنگ هاییست که نسبت به رنگ روغن و رنگ پلاستیک قدمت کمتری دارد.  اخیراً به دلیل مزایا و زیبایی که دارد، طرفداران زیادی پیدا کرده است. این نوع رنگ معمولا با استفاده از رنگ های روغنی تهیه شده و دارای افکت های ریز مانند پتینه (ذره های بسیاز ریز یک یا چند رنگ دیگر) می باشد و مشخصاتی مانند رنگ روغنی دارد .

این رنگ،  رنگ جدیدی است که دو یا سه رنگ با هم اسپری می شود . از لحاظ بهداشتی رنگ سالمی است چون قدرت تنفس دارند واگر خوب و اصولی اجرا شود خیلی مقاوم می باشد.

ویژگی رنگ های مولتی کالر

 رنگ مدرن و دکوراتیو می باشد در طرحهای متنوع و ترکیبی از چندین رنگ در کنار یکدیگر که تحول جالبی در دکوراسیون و نقاشی منازل و دفاتر کار ایجاد کرده است. این رنگها دو نوع می باشند رنگهای مولتی کالر multicolor و مولتی اسپکت multispect.

در سالهای اخیر رنگهای مولتی کالر در کارخانه های داخل کشور به تولید رسیده که با استقبال قابل توجهی روبرو شده است. رنگهای مولتی کالر باید با پمپ مخصوص hlvp اجرا گردد که بخاطر گرانی این پمپ و عدم توجه و گاهی کمتر از این روش استفاده نمی شود . این رنگ ها شامل لایه های رنگ هستند که با پمپهای معمولی این لایه ها به خوبی پاشش نمی شوند و از کیفیت آن کاسته می شود. رنگ مولتی اسپکت هم با رولر و غلطک و قلمو قابلیت اجرایی دارند و بیشتر برای مصارف نمای بیرونی ساختمان استفاده می شوند که در ایران فعلا تولید نمی شوند.

رنگ های مولتی کالر

کاربرد مولتی کالر در کجاست؟

انتخاب نوع رنگ بستگی به علاقه خود شخص دارد که از روی کاتالوگ انجام می شود. هر رنگ کد خاص مربوط به خود را داراست که با اشاره به آن کد تهیه می شود.

مولتی کالر یک رنگ شیک و همین طور اسپرت می‌باشد که مورد استفاده در نقاشی ساختمان از جمله در فضاهای داخل ساختمان مانند دفاتر کار، محیط‌های فروشگاهی، راه پله‌ها، اتاق‌های خواب و یا حتی سایر محیط‌ های منزل به کار می‌رود. بافت‌های سلولی بسیار ریز این رنگ که با انتخاب مشتری در رنگ‌های متنوعی خودنمایی می‌کند فضای تک و خاصی به محیط مورد نظر شما می‌بخشد و چشم هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند.

 روش اجرای نقاشی با رنگ مولتی کالر:

گام اول: به تعداد لازم قوطی رنگ خریداری کنید، قبل از باز کردن آنرا به خوبی تکان دهید.(به دستورالعمل های روی قوطی توجه کنید)

قبل از استفاده از رنگ مولتی کالر حتما دستگاه آدمک را بررسی کنید اگر کثیف باشد یا دارای رنگ های خشک شده قبلی است حتما تمیز شود زیرا تکه های رنگ در مسیر حرکت گیر کرده و مانع از خروج صحیح و خرد شدن فلک ( رگ های رنگ ) می شوند.

  به این ترتیب که گالن رنگ مولتی کالر  به صورت مستیم داخل دیگ اسپری قرار داده می شود. فاصله ۳۰ سانتی با دیوار رعایت شود و مچ دست ها ثابت نگه داشته شود. نحوه اجرا رنگ مولتی کالر به صورت عمودی و افقی باشد. و میزان فشار باد دستگاه اسپری بر روی ۳ تنظیم شود.

گام دوم:  رنگ را با دستگاه به سطح دلخواهتان اسپری کنید.

برخلاف خیلی از رنگ ها اجرای رنگ مولتی کالر توسط اسپری گان های مخصوصی وجود دارد ( آدمک ) انجام می شود. و از قلم یا غلطک استفاده نمی شود.

 اگر چه نقاشان حرفه ای و با تجربه با ایجاد تغییراتی در پیستوله های معمولی رنگ را اجرا می کنند. ( که این کار توصیه نمی شود ). روش صحیح اسپری کردن رنگ مولتی کالر با استفاده از دستگاه می باشد.

گام سوم: اگر سطح زیرکار گچ یا سیمان است یک ساعت و در غیر این صورت سه روز صبر کنید تا رنگ مولتی کالر کاملاً خشک شود.

نکته مهم

البته در برخی مواقع از رنگ روغنی هم جهت زیرسازی استفاده می شود. به این ترتیب که مثلا سطح گچی با استفاده از رنگ روغنی، روغن الیف و بتونه شود. سپس دو دست رنگ بر روی سطح اجرا شود.

اگر می خواهید هزینه زیرسازی ارزانتر انجام شود می توانید از رنگ پلاستیک یا رنگ اکریلیک استفاده کنید. برای اجرای رنگ مولتی کالر نیازی به حلال نیست اما در صورت لزوم می توان کمی آب به آن اضافه کرد به هیچ عنوان از حلال نفتی استفاده نکنید.

شرکتهای تولیدی این نوع رنگها (مولتی کالر اطلس – پارس – پارسه- آریا) ویژگی های این رنگ را بدین گونه توصیف می کنند:

مزایا رنگ مولتی کالر در نقاشی ساختمان

 • دارای قابلیت شستشوی کامل بوده و در برابر گرد و غبار مقاومت بالایی از خود نشان می دهد. رنگ مولتی کالر با آب و انواع شوینده ها براحتی قابل شستشو می‌باشد و مقاومت عالی در برابر رطوبت و شستشو دارد.
 • رنگها آنتی استاتیک بوده ( گرد وغبار معلق در هوا را جذب نمی کند ) و پس از گذشت زمان در اطراف قابها و تابلوها اثری به جای نخواهد گذاشت، همچنین حرارت شوفاژ و دوده ناشی از آن اثر بسیار کمی بر روی رنگ خواهد گذاشت .
 •   عاری از سرب و کلیه حلالها و مواد الکیدی مضر بوده و کاملا بدون بو می باشد به طوری که پس از پاشش و خشک شدن سطحی کمترین اثری از بوی نامطلوب رنگ آمیزی بر جای نمی گذارد.
 • بسیار زیبا ومدرن و دارای دانه بندیهای رنگی جذاب (با توجه به کاتالوگ) بوده، در عرض دو ساعت به صورت سطحی خشک شده و زمان خشک شدن کامل آن حدود 24 ساعت میباشد.
 • ترمیم: در صورت آسیب دیدگی  به سادگی با کمترین مواد و به بهترین وجه ممکن قابل ترمیم است.
 • بدون پوسته شدن، رنگ پریدگی و زرد شدن: رنگ های مولتی کالر با ایجاد سطحی با دوام و استثنائی در مقابل رنگ پریدگی، زرد شدن، پوسته شدن، خراشیدگی و از بین رفتن لایه رنگ روی سطح بسیار مقاوم است.
 • تنوع و گستردگی در طرح و رنگ.
 • فوق العاده تزئینی می باشد.
 • ضخامت کم: بافت زمینه دانه های رنگی بر روی فیلم کمتر از یک میلمتر دارد.
 • قابل اجرا بر روی تمامی‌ سطوح
 • سرعت بالا در اجرا
 • چسبندگی بالا: رنگ مولتی کالر قدرت چسبندگی بالا بر روی سطوح اجرایی دارد.
 • ضربه پذیر و مقاوم در برابر تغییر حجم سطوح یا قالب ها هستند.
 • کم بو یا بی بو هستند.
 • در مدت کوتاهی خشک می‌شود.

معایب رنگ مولتی کالر در نقاشی ساختمان

 • نیاز به زیرسازی با رنگ روغنی ،  رنگ پلاستیک و یا رنگ آکریلیک دارد.
 • حتما باید توسط دستگاه اجرا شود و قابل اجرا با قلمو یا غلطک نیست.
 • این رنگ بسیار جذاب و شیک است اما مشکل واقعی زمانی شروع می شود که شما بخواهید رنگ پلاستیک یا رنگ روغنی را بر روی آن اجرا کنید. با استفاده از این رنگ دیوار خود را یکبار استفاده کرده اید و جهت اجرای رنگ نیاز به هزینه بالای زیرسازی می باشد.

پیام خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلیدواژه خود را وارد کنید