نقاشی ساختمان با رنگ کنیتکس

نقاشی ساختمان با رنگ کنیتکس
نقاشی ساختمان با رنگ کنیتکس
نقاشی ساختمان با رنگ کنیتکس

نقاشی ساختمان با رنگ کنیتکس

 رنگ کنیتکس یکی از پراستفاده‌ترین دیوارپوش‌های دنیا به شمار می‌آید. این دیوارپوش هم مشابه بلکا دارای بافت است و تفاوت آن با بلکا در میزان سختی بافت دیوار است؛ بلکا به دلیل شکل گرفتن از الیاف سلولزی دارای بافت نرمی است و کنیتکس بافت سختی دارد که بافت سخت آن به دلیل استفاده از سنگ‌ریزه‌ در داخل آن است.

از این پوشش هم برای سطوح داخلی و هم سطوح خارجی ساختمان می توان استفاده کرد اگرچه امروزه برای داخل ساختمان به ندرت از این پوشش ها استفاده می شود.

اینکه رنگ کنیتکس تهیه شده از نوع با کیفیت است یا از نوع نامرغوب متاسفانه در نگاه اول قابل تشخیص نیست و بعد از اینکه بر روی دیوار استفاده شد بعد از مدت کوتاهی خود را نشان می دهد که از نوع مرغوب بوده است و یا نامرغوب.

در این مرحله اگر  نوع رنگ از جنس درجه پایین بوده باشد متاسفانه نمیتوان کاری کرد و سفارش دهنده دچار ضررهای مادی و معنوی شده است و بنابراین بهتر است که در مراحل اولیه بسیار دقت کنیم و از محل های معتبر رنگ کنیتکس را تهیه کنیم .

پوشش کنیتکس

آموزش نقاشی ساختمان با رنگ کنیتکس

قبل از رنگ آمیزی ساختمان و نقاشی ساختمان با کنیتکس باید سطوح را برای رنگ شدن آماده کرد. سطحی که می خواهد رنگ آمیزی شود باید کاملا خشک شود و هیچ گونه موادی بر روی آن نباشد مانند گرد و خاک و پودر و یا هر چیز دیگری که می تواند رنگ آمیزی را خراب کند.

 قسمت های پوسته شده را با ابزار نقاشی ساختمان جدا کنید، در صورت نیاز برای صاف کردن سطح از گچ یا انواع بتونه مانند بتونه کناف استفاده کنید. اگر جایی نیاز به کاور دارد بپوشانید چون این نوع رنگ فقط با پیستوله مخصوص کنیتکس قابل اجراست و پاشیدنی می باشد با قلم یا رول قابل اجرا نیست.

رنگ کنیتکس

رنگ های کنیتکس

در راهنمای انتخاب رنگ، به رنگ‌های کنیتکس که قابلیت شستشو دارند اشاره شده است. این نوع رنگ برای فضای داخلی و خارجی ساختمان کاربرد داشته و از ویژگی بارز آنها، مقاومت بودنشان خواهد بود. رنگ کنیتکس در ۳ نوع روغنی، پلاستیک و اکریلیک در بازار وجود دارد که هرکدام از آنها دارای ۳ مدل دانه ریز، دانه درشت و دانه متوسط هستند.

تنها نوع  کنیتکس روغنی به دلیل ترکیب شدن با تینر و بنزین بوی نامطبوع دارد. کنیتکس پلاستیکی و همچنین کنیتکس اکریلیک فاقد بوی نامطبوع بوده است.

مزایا کنیتکس :

 • این نوع رنگ ها در واقع خاصیتی دارند به نام آب گریزی که این خاصیت باعث می شود که در برابر رطوبت و خیس شدن مقاومت داشته باشد و آب نتواند به آن نفوذ کند .
 • سرعت اجرا: سرعت اجرای این نما بدلیل سادگی آن بالا بوده که این از محاسن آن می باشد.
 • تنوع رنگ: تنوع رنگ در نمای کنیتکس بدلیل اینکه از تکنولوژی خاصی پیروی نمی کند و طرز تهیه آن بسیار آسان می باشد بالاست وازاین جهت می توان از رنگ بندی آن استفاده بهینه نمود.
 • صرفه اقتصادی: به دلیل ارزان بودن مواد اولیه رنگ کنیتکس از قیمت مناسبی برخوردار است.
 • تنوع طرح: نمای انواع کنیتکس برای داشتن طرح خاص و انحصاری از قاعده ای پیروی نمکند ولی دارای طرحهای متفاوت و زیبایی می باشد.
 • این پوشش ها خاصیت ارتجاعی بالایی داشته و در مقابل تکان های سازه ساختمان تا حدی مقاومت نشان می دهند، در این مورد کنیتکس ها بهتر از رنگ ها عمل می کنند.
 • در مقابل خوردگی و اسیدیته و بازی و همچنین رطوبت و آلودگی مقاومت دارند.
 • یکی از مهم ترین ویژگی های این دسته از پوشش های ساختمانی چسبندگی فوق العاده آنهاست به طوری که تقریبا روی هر سطحی از جمله سیمان، گچ، چوب، رنگ، فلزات، بتون و غیره می نشیند.

کنیتکس ها (بسته به نوعشان) خاصیت تراوایی در مقابل رطوبت دارند و میتوانند حداکثر تا ده میلی گرم بر متر مربع بخارات آبی را از خود عبور دهند.

نقاشی با کنیتکس

معایب کنیتکس:

 • دوام نمای کنیتکس به دلیل مواد نا مرغوب آن بسیار پایین بوده و در کوتاهترین زمان بعد از نصب از شکل خود خارج شده و نما را دچار نقص می نمایید. همچنین نور آفتاب به دلیل دوام پایین کنیتکس مصرفی در نما باعث از بین رفتن آن می گردد.
 • جرم پذیری: نمای انواع کنیتکس بدلیل شکل خاص خود و همچنین زبر بودن سطح آن از جرم پذیریبالایی برخوردار بوده و در کوتاه ترین زمان طرح و رنگ خود را از دست داده که این ایراد از معایب نمای کنیتکس بحساب می آید.
 • آتش سوزی: نمای کنیتکس در مقابل آتش سوزی بدلیل مواد آتش زایی که در ساخت آن استفاده شده آتش را شعله ور تر کرده و از این حیث به آتش سوزی کمک می نمایید.و نمیتواند متریال قابل اطمینانی جهت نما و در مواقع آتش سوزی باشد.

پیام خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلیدواژه خود را وارد کنید