نقاشی ساختمان با رنگ روغنی

نقاشی ساختمان با رنگ روغنی
نقاشی ساختمان با رنگ روغنی

نقاشی ساختمان با رنگ روغنی

نقاشی ساختمان با رنگ روغنی از دیرباز در میان اکثریت جامعه متداول گشته است و عمدتا هرگاه سخن از نقاشی ساختمان به میان می آید، اولین رنگی که به ذهن خظور می کند، رنگ روغنی است.

رنگ روغنی به سه دسته مات، براق و نیمه مات تقسیم می شود که با توجه به سلیقه و شرایط ساختمان میتوان آن ها را تهیه نمود. رنگ روغنی، در میان تمام رنگ های ساختمانی بهترین و با کیفیت ترین می باشد و بیشتر مناسب فضاهایی از منزل می باشد که بخواهید ماندگاری بیشتری از نقاشی ساختمان خود داشته باشید.

 بهترین مکان هایی که می‌توان در آنها از رنگ روغنی استفاده کرد آشپزخانه است که بهتر است سقف و دیوار ها همگی با رنگ روغن رنگ آمیزی شود. این کار باعث میشود تا در صورتی که بعد از مدتی متوجه آلودگی در محیط آشپزخانه شدید آنرا به راحتی با یک دستمال نمدار پاک نمایید.

بهترین انتخاب این است که درب و پنجره ها همگی با رنگ روغنی رنگ آمیزی شوند این کار باعث میشود تا از آسیب رسیدن به درب و پنجره ای که در معرض آب و هوا هستند جلوگیری شود. برای اتاق ها به دلیل آنکه بخار چرب در آنها جریان ندارد لزومی  به رنگ روغن برای درب و پنجره نیست و تنها به رنگ روغن زدن به دیوارها می توان بسنده کرد.

 سقف اتاق خوابها را معمولا از رنگ پلاستیک استفاده می کنند تا زیبایی بیشتری داشته باشد. توجه داشته باشید که اگر سقف اتاق خواب نیز با رنگ روغنی رنگ آمیزی شود نور منعکس شده از لامپ ها به صورت آزار دهنده ایی منعکس شده و باعث دلزدگی شما خواهد شد.

در صورتی که طبق گفته های بالا مایل به نقاشی ساختمان خود به وسیله رنگ روغنی هستید باید مراحل زیر را انجام دهید. ابتدا باید زیر سطحی که قصد رنگ آمیزی آن را دارید با بتونه زدن و یا انجام ماستیک آماده نمایید. کارایی ماستیک برای صافی و یکنواختی سطح دیوار می باشد.

شاید سوال برای شما پیش آید که ماستیک چیست؟

ماستیک یکی از انواع بتونه موجود در بازار می باشد. این نوع بتونه شل تر از بتونه معمولی می باشد و برای استفاده از آن باید آنرا به صورت یک تکه با استفاده از تیغه و کاردک مخصوص بر روی سطح دیوار کشید. نکته پایانی اینکه بهترین نتیجه زمانی رخ میدهد که از روغن الف برای زیر کار استفاده شود.

مراحل نقاشی ساختمان با رنگ روغن

جهت اجرای نقاشی ساختمان با رنگ روغن بر روی دیوار و سقف خانه، آپارتمان، آشپزخانه، اتاق در انواع رنگ روغن: رنگ روغنی مات ، رنگ روغنی نیمه مات و رنگ روغنی براق باید مراحل زیر را انجام دهید.

 نکته ی حائز اهمیت در مرحله اجرای رنگ آمیزی با رنگ روغنی این است که اگر بخواهید دیوار و سقف را رنگ بزنید، بهتر است اول توسط غلطک های دسته دار بلند رنگ آمیزی را از سقف شروع کنید تا نیاز به نردبان و چهارپایه نداشته باشید.

۱- اگر سطح مورد نظر دارای گرد و غبار می باشد به صورت کامل تمیز شود.
۲- روغن الیف بر روی سطح اجرا شود.
۳- سپس بتونه اجرا شود.
۴- پس از انجام مراحل فوق حالا جهت صاف کردن سطح باید سمباده زده شود.
۵- آستر اولیه
۶- انجام لکه گیری
۷- دوباره انجام سمباده
۸- اجرای آستر دوم
۹- اجرای آستر سوم
۱۰- رنگ رویه

کاربرد رنگ روغن در ساختمان

از کاربرد انواع رنگ روغنی شفاف در داخل ساختمان می توان رنگ آمیزی آهن، فلزات، درب، پنجره،  تخت فلزی، نیمکت، ستون … را نام برد. از نوع مات آن می توان برای رنگ آمیزی سطحی که دارای برآمدگی یا ناهمواری هایی است که نمی خواهیم نمایان شود استفاده کرد.

به طور مثال سقف و دیوار هایی که زیاد موج دارند. البته امروزه به عنوان عایقی در برابر زنگ زدگی سطوح های مورد نظر یا برای زیرسازی و آستر کاری جهت اجرای رنگ های دیگر نیز رنگ روغنی،کاربرد دارد. پس از خشک شدن به صورت ۱۰۰% قابل شستشو می باشد.

نوعی از رنگ که نیمه مات یا نیمه براق است و از ترکیب رنگ مات و براق به دست می آید. در نقاشی داخل ساختمان به دلیل پوشش دهی دیوار های موج دار و هم تا حدودی براق که نمای سقف یا دیوار را زیبا جلوه میدهد رنگ روغنی کاربرد دارد.

مزایا رنگ روغنی

  •  رنگ روغنی به علت براق بودن موجب منعکس شدن نور می گردد و از این طریق ساختمان روشن تر می شود.
  • رنگ روغنی براق از ماندگاری و دوام بسیار بالایی برخوردار می باشد
  •  قابلیت شستشو دارد.
  • نسبت به آب عایق می باشد که به همین دلیل برای رنگ آمیزی نرده ها، پنجره و درب های چوبی مناسب است.

معایب رنگ روغنی

  • در صورت وجود ایراد در گچ کاری آن را نمایان می کند.
  • رنگ روغنی، بوی نامطبوع دارد که تا مدت تقریبا دو هفته ماندگار است.
  • مدت زمان خشک شدن رنگ روغنی نسبتا طولانی می باشد که باعث می شود مدت زمان اجرای نقاشی ساختمان طولانی گردد.

پیام خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلیدواژه خود را وارد کنید